İçerik ve format kuralları - adimhidir.com

İçerik ve format kuralları

adimhidir.com kullanıcılarının imece usulü soru ve sorunları çözdüğü bir iletişim projesidir. Böyle bir temeninin gerçek olabilmesi için elbetteki kullanıcılarının riayet etmesi gereken bir takım kurallar vardır. Biz bunlara içerik ve format kuralları diyoruz. Sayfanın devamında belirtilen hukuki kurallara ek olarak adimhidir.com'daki içeriğin oluşturulması ve oluşturulan içeriğin internet kullanıcılarına faydalı olabilmesi için gerekli format kuralları aşağıda belirtilmiştir. Bu kurallar sitenin gelişimi çerçevesinde güncellenebilecektir.

Format Kuralları

- Soru başlıkları gerçek bir soru şeklinde ve açık olmalıdır. Örneğin "Araba???" şeklindeki bir soru moderatörler tarafından silinecektir. Bunun yerine hem sorunun silinmemesi hem de sağlıklı cevaplar alınması için soruyu şu şekilde yazmak faydalı olacaktır? Hangi arabayı almalıyım? veya Hangi araba daha iyi?.

Soru başlığına ek olarak sorunuz için uygun bir kategori seçmeniz nitelikli cevap almanızı kolaylaştıracaktır. Sorunuzu detaylandırmak için detaylı bir açıklama yapmanız doğru cevaba ulaşmak için faydalıdır. Zaten göreceksiniz ki bu kısmı boş geçmek mümkün değildir.

Elbette ki soru başklıklarında küfür, hakaret ifadeleri kullanmak yasaktır.

- Sorulara verilen cevaplar açıklayıcı olmadır. Örneğin bir soruya "bence öyle değil", "yok", "hayır" gibi katma değer sağlamayacak cevaplar vermek hoş değildir. Yasaktır diyemiyoruz bazen cuk diye oturan cevaplar başka şekilde verilemiyor. Bu nedenle keyfiyete tabi olmakla birlite bu tip cevaplar moderatörler tarafından kaldırılabilecektir.

Benzer şekilde cevap kısmındada küfür ve hakaret ifadeleri kullanmak yasaktır.

Ayrıca verilen cevaplar soruya uygun olmalıdır. Mesela "leyleklerin kaç yumurtası vardır sorusuna", "Onu bilmem ama kedilerin yumurtası yoktur" gibi bir cevap vermek çok ayıptır. Moderatörler bu tarz mesajları kaldırabilirler.

Bir başka önemli durum ise cevapların soruya verilmiş olmasıdır. Bir başka kullanıcının verdiği cevap ile ilgili bir görüş belirmtek isterseniz, cevabın altında bulunan yorum butonunu kullanın. Aksi halde cevap soru ile uyumsuz gerekçesi ile iletiniz kaldırılabilecektir.

Temel format kurallarının yanında içeriğin genel hukuk ve ahlak kurallarına uygun olması kullanıcıların sorumluluğundadır. Bu kuralların dışına çıkan yazarların içerğinin silinmesi, engellenmesi ve/veya yasal mercilere başvurulması gibi önlemler izlenebilecektir.

Aşağıda format kuralları haricinde site kullanımında uyulması gereken diğer kurallara yer verilmiştir.

Hukuka Uygunluk
adimhidir.com içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulmakta ve herhangi bir ön inceleme olmaksızın doğrudan kullanıcılar tarafından yayına alınmaktadır. adimhidir.com'a başvurulmadığı müddetçe içeriğin hukuka uygunluğunu denetleme yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. ancak, adimhidir.com yer sağladığı içeriğin hukuka uygunluğunu sağlamaya özen göstermektedir. Bu bağlamda yapılan her başvuruyu dikkatle değerlendirmektedir.

Şikayet
Başlıkların altında yer alan yazıların her biri 'uyar' butonu kullanılarak ayrı ayrı şikayet edilebilmektedir. Ayrıca, adimhidir.com'da yer alan iletişim arabiriminden şikayetlerinizi bize ulaşabilirsiniz. Yapılan şikayetler kişisel haberleşme niteliğinde olmayıp, şikayetiniz ve iletişim bilgileriniz gerekli görüldüğü takdirde yayınlanabilir, üçüncü kişilerle ve/veya yasal mercilerle paylaşılabilir.

Kullanım
adimhidir.com'da yer alan içeriklerden şahsi kullanımınız için faydalanmanız gerekmektedir. Sunulan içeriğin izin alınmadan ticari amaçla kullanılması yasaktır. Ayrıca, siteye çeşitli araçlar vasıtasıyla izinsiz giriş yapma, veri değiştirme veya başka işlemlerle sitenin işleyişine müdahale etme veya engelleme, sitenin işleyişini kasıtlı olarak yavaşlatma, virüs vs. zararlı içerik yüklemek suretiyle zarar verme girişiminde bulunulması halinde adimhidir.com'un yasal yollara başvurma hakkı saklıdır.

İçeriğin niteliği ve güvenilirliği
içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğe yukarıda 'hukuka aykırı içerik ve şikayet' kısmında belirtilen haller dışında müdahale edilmediğinden, sitede yer alan herhangi bir içeriğin referans alınması nedeniyle oluşabilecek (dolaylı veya doğrudan)maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan adimhidir.com sorumlu tutulamaz. Ayrıca, sitede yer alan bağlantılara/yönlendirmelere (link) ilişkin adimhidir.com'un hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. adimhidir.com, bağlantı ve yönlendirmelerin içeriğini kontrol etmediği gibi, içeriğin doğruluğu, yönlendirilen adreste virüs, trojan, phishing ve benzeri zararlı bir unsur olmadığı veya yönlendirilen sitenin hukuka uygun olduğu gibi veya benzeri hiçbir bir garanti vermemektedir. Buna ek olarak, sitemizde gezinmeniz dolayısıyla karşılaşabileceğiniz yazılımsal ve donanımsal dahil olmak üzere hiçbir zarara ilişkin sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu gerekçelerle sitemizden talepte bulunmayacağınızı peşinen kabul etmektesiniz.

Telif hakları
adimhidir.com, bir derleme eser olup, derleme esere (içerik) ve site kodlarına ilişkin tüm haklar(kopyalama, çoğaltma, işleme, yayma) siteye aittir. İçeriğin değiştirilmemek, ilgili kullanıcıya ve adimhidir.com'a aktif link ile atıfta bulunmak ve ticari amaç gütmeden kullanılması kaydıyla kısmen alıntılanması mümkündür. Ancak tüm bu kurallara uyulsa dahi alıntılama eserin, konularının veya başlıklarının tümünü kapsamayacak ve tam içeriğe ulaşmak için adimhidir.com'un ziyaret edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmayacak düzeyde olmalıdır. Aksi yönde açık yazılı izin olmadığı müddetçe adimhidir.com içeriğinin kısmen veya tamamen ticari amaçla ve/veya reklam ve benzeri gelir elde edecek şekilde kullanılması yasaktır.

Diğer Koşullar adimhidir.com kullanım koşullarını önceden bildirmeksizin değiştirebilir. bu nedenle, kullanım koşullarını belirli aralıklarla incelemeniz öneririz. Site, tüm unsurlarını önceden haber vermeksizin değiştirme, sona erdirme, yenilerini ekleme, ücretlendirme haklarını saklı tutmaktadır. adimhidir.com, gerekli gördüğü takdirde belli kişilerin, kurumların, ip numaralarının veya ip bloklarının siteye erişimini geçici veya kalıcı olarak durdurma hakkını saklı tutar.

hemen üye ol!
takıldın mı?hemen sor
cevabın mı var?hemen paylaş
konuları, kişileritakip et
unutma! bilmemek değil bilmiyorum demek ayıp :)
0 takipçi
The Jemal
yorum sever bir donanımhaberci.
3f'in yılmaz takipçisi. Gerçek bir tembel.
atari salonu işletmecisi, uzun maltepe içer, star1 izler
1 takipçi
tsubasa
90ların çocuğu. Lesconlu messi.
1 takipçi
Kral arthur
Alem buysa kral benim
daha fazla kişidaha fazla etiket veya kategori takip ederek kendine özel akışını oluşturabilirsin.
84 soru
53 cevap
14 yorum
39 üye